Digitālā izrāde “Tikšanās vieta – Rīgas Pilsētas II teātris”

Carnikavas pamatskolas skolēniem no 7. līdz 9. klasei 1. semestra noslēgumā bija iespēja noskatīties digitālo izrādi “Tikšanās vieta – Rīgas Pilsētas II teātris”.

Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma” skolēni šo digitālo izrādi varēja noskatīties katrs savā viedierīcē, saņemot īpašu pieejas kodu.

Izrāde deva iespēju skatītājiem nokļūt 100 gadu senā pagātnē, kad Nacionālā teātra ēkā sanākušie pieņēma vēsturiski nozīmīgu lēmumu – dibināt Latvijas valsti.

Izrādes ilga 1 stundu, un skolēniem tika dotas izvēles iespējas kā šo stundu pavadīt, jo viņi varēja klausīties oriģinālo izrādi, kuru aktieri iestudējuši kā 1918. gada notikumu atveidojumu vai arī pārslēgt kādu no 4 audio kanāliem un dzirdēt 4 dažādus komentārus, līdz ar to katrs klausītājs uzzina mazliet citādi par Latvijas valsts dibināšanu.

Skolēni ne vien uzzināja vēsturiskus faktus, bet arī varēja sajust teātra “elpu” - skaņas un gaismas specefektus, novērtēt skatuves scenogrāfiju un redzēt aktierus darbībā.

Dažu skolēnu pārdomās un atziņās pēc izrādes noskatīšanās:

Līva : “Manuprāt, šī izrāde bija par to kā mēs ceļojām laikā, kad Latvija tika dibināta.”

Elizabete”´ Manuprāt, interesantākais izrādes mirklis bija, kad Aksels izlēca fonā visiem “svarīgajiem cilvēkiem” un uztaisīja bildi ar viņiem.”

Dženeta: “Šī izrāde bija par Latvijas valsts pasludināšanu, bet patiesībā tam bija dziļāka doma. Šī izrāde bija par mums pašiem, mēs esam nākotnes veidotāji. 1918. gada 18. novembris bija tikai spilgtāks raksturojums par mūsu izvēlēm. Mums ir jāizdara izvēlēs un jātiecas uz labāko, jo tieši mēs esam tie, kas veido nākotni.”

Emīlija: “Es domāju, ka šādās izrādes varētu būt mūsu nākotne, bet tas mani neiepriecina, jo man pašai patīk doties uz teātri klātienē un redzēt aktierus. Domāju, ka arī aktieriem patīk, ka viņiem ir publika. Un emocijas, kas piedzīvotas klātienē, ir daudz citādākas nekā tās, kas piedzīvotas mājās pie datora ekrāna.

Ādams: “Man patika visa izrāde, bet visinteresantākais izrādes mirklis bija, kad taisīja “selfiju” aizmugurējā fonā, jo tādu pavērsienu es nebiju gaidījis!”

Patrīcija: “Visa izrāde bija interesanta, jo tā bija ļoti unikāla. To interesantu padara tas, ka pats skatītājs var kontrolēt visu. Ļoti interesanti ir redzēt vienu un to pašu, taču mainot kanālu dzirdēt tik dažādas stāsta versijas.”

Ričards: “Īpašs bija tas mirklis, kad viena no Aksela pusēm pārņēma kontroli un parādīja, ka var kontrolēt telpu un laiku. Tas likās visinteresantākais mirklis, jo tad aktrise gan parādīja savu aktiermākslas līmeni, gan parādījās dažādi citi efekti.”

Kultūra ir nepieciešama ikvienam, šis savādais laiks mums dos iespēju apjaust kultūras nozīmīgumu un nepieciešamību.

Foto: Latvijas Nacionālā teātra publicitātes materiāli